fbpx
AM
loading...

Akcesoria do filmowania ślubu i wesela? KOMPENDIUM WIEDZY

22/09/2019
Akcesoria do filmowania ślubu i wesela

Akcesoria do filmowania ślubu i wesela

 

Akcesoria do filmowania ślubu i wesela – jakiś czas temu na moim blogu, umieściłem dość obszerny wpis dotyczący aparatów, które wykorzystywane są w branży filmów ślubnych. Dziś „cała reszta”, czyli co oprócz body do filmowania, potrzebne będzie do właściwej realizacji zlecenia. Na wstępie zaznaczam, że lista sprzętu, którą zaprezentuje to zawartość MOJEJ WALIZKI. A nie to, co Ty masz w tej walizce koniecznie nosić.  W tekście podaje linki do sklepów internetowych, ale nie jest to „post sponsorowany”.

 

Setup idealny – o czym należy pamiętać jadąc filmować?

 

Bardzo długo trwały poszukiwania setupu idealnego. Czytałem artykuły, oglądałem tutoriale i testowałem różne warianty. Ogólnie uczyłem się na błędach, a z każdego zlecenia przywoziłem nowe pomysły co i jak zmodyfikować. Przejdźmy więc do konkretów. Podam Wam swoją zawartość walizki ze sprzętem na ślub i wesele. Możecie na podstawie tego wpisu stworzyć swoją checklistę i szykując się do realizacji filmu ślubnego, na pewno o niczym nie zapomnicie!

 

Akcesoria do filmowania ślubu i wesela – baterie

 

Baterie – tylko sprawdzone i wartościowe marki! Tyczy się to zarówno zwykłych baterii tzw. „paluszków” i akumulatorków. Jeżeli chodzi o dedykowane akumulatory, to nie używamy zamienników, „bo taniej”. Po prostu wiem, że warto zainwestować i mieć spokój, niż się zastanawiać czemu coś nie działa. Albo w połowie sezonu trzeba kupić kolejne, bo przestało działać dziwnie szybko. Ty zrobisz jak chcesz, ja tylko sugeruję. Którego rozwiązania byś nie wybrał, pamiętaj o jednym – akumulatorków czy baterii zawsze musisz mieć zapas. I nie zapomnij ich naładować. 

 

Ładowarki

 

Ładowarki – nawet jeżeli wiesz, że baterie w Twoim gimbalu trzymają dwa wesela… to zabierz ładowarkę do akumulatorów! Albo skończysz jak ja, kiedy pojechałem pół Polski na zlecenie ślubne i po pierwszym tańcu nie wyłączyłem gimbala, który przez kolejną godzinę próbował się stabilizować bez aparatu, pod stołem i zjadł całą baterię. A ładowarka została 200km dalej, w domu. Niezależnie od wszystkiego, trzymaj w torbie ładowarki do każdego ze swoich sprzętów czy akumulatorów, których używasz. 

 

Fresh & clean, czyli zestawy do czyszczenia

 

Zestaw do czyszczenia obiektywów / matrycy – tak, można obiektyw wytrzeć podkoszulką, ale po co się gimnastykować, jak wystarczy prosty zestaw do czyszczenia w torbie. Podobnie jest z zestawem do czyszczenia matrycy – nigdy nie wiesz, czy inwestycja około stu złotych w taki set, nie zwróci się podczas ślubnego zlecenia, kiedy zmieniając obiektyw jakiś syf się dostanie na matrycę. Zamiast rozłożyć ręce, kulturalnie wyjmiesz szpatułkę z płynem i pozbędziesz się tej kluski z rosołu z matrycy, w sekundę;-) A absolutne minimum to grucha, którą przedmuchasz sprzęt!

 

Akcesoria do filmowania ślubu i wesela – monitor podglądowy

 

Monitor podglądowy (Atomos) – rzecz bez której da się żyć, ale z nią życie jest lepsze. I całkiem poważnie. Odkąd używam monitora podglądowego, filmowanie ślubów i wesel stało się „prostsze”. Mały ekran aparatu nie pozwalał ani łatwo ostrzyć, ani ustawić idealnie ekspozycji. W dodatku na gimbalu często zasłania go ramię stabilizatora. Pomijając samą wygodę pracy, to narzędzia takie jak „false color” pozwalają perfekcyjnie ustawić ekspozycję. A informacje z dużego histogramu nie powodują, że musisz wytężać wzrok na mały ekranik kamery. Tak jak napisałem na wstępie, można monitor odpuścić ze względów np. finansowych. Ale gwarantuje, że po jednym zleceniu z monitorem podglądowym, znajdziecie budżet na to narzędzie!

 

Zgaś to słońce, czyli filtry ND w parktyce

 

Filtry ND (Hoya) to niezbędnik filmowca. Filmowca który chce wykorzystać możliwości obiektywów przy tzw. „pełnej dziurze” i filmując np. w pełnym słońcu. Nie wiesz co to filtr ND? Odpal Youtube. Ja używam filtrów Hoya PRO ND i uważam, że stosunek ceny do jakości jest perfekcyjny. Trochę winietują ale za tą cenę, to chyba jedyny minus. Możesz używać filtrów o „stałych wartościach”, ale to regulowane eNDeki dają większą uniwersalność i wygodę. 

 

Akcesoria do filmowania ślubu i wesela – karty SD

 

Karty SD czyli nośnik, na którym przywieziecie Wasz materiał z wesela. Nie będę sugerował konkretnych producentów i modeli (przypominając maksymę, że tanio nie będzie dobrze). Ale powiem na pewno, że planując zakup nie inwestujcie w karty o dużych pojemnościach. U mnie max to karty 64GB. Z przewaga tych o pojemności 32GB. Czemu? Bo lepiej płakać nad straconymi 32 gigabajtami materiału, które przepadną w wyniku np. zagubienia karty czy jej awarii, niż nad 128GB. Proste? Oczywiście nie dotyczy to użytkowników aparatów z podwójnym slotem kart i robiącym backup w czasie rzeczywistym. 

 

Klatka…to nie tylko arena do walki

 

Klatka operatorska – „jeszcze nie wiesz, że będzie Ci potrzebna”. To cytat z dyskusji na jednej z grup facebookowych. Dwa lata nie używałem i było OK. Aż przyszedł czas żeby spiąć body aparatu z mikrofonem nakamerowym i wygodnym uchwytem bocznym. Uporządkować mocowania dla kabli i założyć na body monitor podglądowy. I zamówiłem sprawdzony produkt (jakiś model od SmallRig, ale producentów jest wielu). Jeżeli nie masz i pracuje Ci się dobrze, w porządku. Jeżeli jednak nosisz się z zamiarem rozbudowy swojego setupu na zasadzie „run&gun”, będziesz jej potrzebował! Akcesoria do filmowania ślubu i wesela? Na pewno klatka operatorska! 

 

Ubranie, które ratuje tyłek na zleceniu!

 

* Ubranie na zmianę – na koniec dość przewrotnie, ale gwarantuje Wam, że może Wam uratować to na ślubnym zleceniu tyłek. Dosłownie! Co powiecie na sytuację, w której szukając idealnego ujęcia i uskuteczniając coś na wzór porannej gimnastyki, czujecie lub słyszycie jak… Wasze spodnie drą się w kroku. Ale drą się tak, że cała sala weselna pełna gości weselnych może zobaczyć Wasze bokserki w śmieszne wzorki, które dostaliście od dziewczyny. Nie, ja tak nie miałem, ale widziałem taką sytuację z gościem weselnym. Biedaczysko całe wesele musiał biegać w krótkich spodenkach, bo nie zabrał na wesele spodni na przebranie. I dotarło do mnie, że przecież to może przydarzyć się również mnie. Od tamtej pory zawsze zabieram drugi komplet ubrań na wesele! A must have to spodnie i koszula! I nie ma żartów, przemyślcie to.

 

Zapraszam do lektury innych poradników

 

Na moim blogu znajdziecie o wiele więcej poradników, adresowanych do usługodawców w branży ślubnej. Radzę jaki aparat kupić do filmowania i jaki obiektyw warto mieć w torbie

 

 


Film ślubny Poznań, filmy ślubne Poznań, wideofilmowanie, fotograf na ślub, fotografia ślubna, Poznań fotograf, kamerzysta na wesele, filmowanie wesel, akcesoria do filmowania ślubu i wesela

Zadzwoń
+48 693 713 579
Zadzwoń