fbpx
AM
loading...

Stabilizator i statywy do filmowania | KOMPENDIUM WIEDZY

14/09/2019
Stabilizatory i statywy do filmowania

Jaki wybrać stabilizator i statywy do filmowania ślubu i wesela?

 

Stabilizator i statyw do filmowania na ślubie i weselu to wyposażenie niemal każdego ślubnego kamerzysty. Dziś przedstawię Wam opcje, z jakich korzystam podczas pracy przy moich ślubnych produkcjach.

 

Stabilnie i mobilnie, czyli praca na monopodzie

 

Monopod (Sirui), nie wiem czy są osoby zajmujące się filmowaniem wesel i nie korzystają z dobrodziejstw ustrojstwa pt. monopod. Ale jeżeli są, radzę kupić i używać. Mobilność urządzenia jakim jest monopod, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości statywu to największa zaleta! Ja korzystam z monopoda, który ma stabilne nóżki i pozwalają wykorzystać ten niepozorny sprzęt, w podobnej roli jak statyw. Wielokrotnie tak filmowałem, ale główne zastosowanie monopoda to oczywiście praca dająca szerokie spektrum dynamiki ujęć. Szybka zmiana miejsca, wysokość i kąta z którego filmujemy. Z zachowaniem pożądanej stabilizacji! Wszystko dzieje się błyskawicznie i zmiana kadru to czysta przyjemność. Technik operowania monopodem jest kilka i proponujemy obejrzeć tutoriale na Youtube, żeby przekonać się jak uniwersalne jest to narzędzie.

 

Statyw do filmowania ślubu i wesela

 

Statyw (Manfrotto) to narzędzie przydatne podczas filmowania uroczystości w kościele. Oczywiście da się zrezygnować ze statywu podczas zlecenia ślubnego i też ogarnąć temat, ale w mojej walizce jest i często jest niezastąpiony. Na przykład podczas wywiadów z Parą Młodą. Wtedy potrzebuję stabilnego ujęcia. W kościele natomiast również może być dobrym kompanem podczas kazania czy ujęcia przysięgi. Czyli tych momentów, które chcesz mieć stabilnie ograne i trwają „kilka minut”. Znam też operatorów ślubnych, których workflow nie przewiduje użycia „trójnoga” i również tworzą świetne produkcje ślubne! Rzecz gustu i systemu Twojej pracy. 

 

Uzupełnienie statywu i monopoda – głowica do filmu

 

Głowica wideo (Manfrotto) mając monopod czy statyw, niezbędna będzie oczywiście głowica, na którą zapniemy nasz sprzęt. Ja korzystam z modelu Manfrotto MVH500AH i uważam, że chyba lepszego stosunku cena/jakość/możliwości nie znajdziecie. Ważne jest, żeby nie kupić omyłkowo głowicy fotograficznej. Wybijcie sobie z głowy również jakiejś „tanioszki z aliexpress”. Ani to nie działa, ani nie przetrwa sezonu ślubnego.

 

Elektroniczny stabilizator obrazu – gimbal

 

Gimbal (Crane2) czyli stabilizacja obrazu z wykorzystaniem elektroniki. Oczywiście można używać również „glidecama” i wielu ślubnych operatorów tak organizuje swoje ujęcia. Ale u mnie standardem jest jednak gimbal elektroniczny. Ceny są bardzo przyziemne i wybór gimbali jest szeroki. Polecane marki to DJI, Zhiyun, Moza, FeiYu. Tutaj musiałbyś zrobić research i zdecydować które urządzenie jest dla Ciebie. Pierwszym kryterium jest oczywiście udźwig gimbala. Musisz policzyć co na niego będziesz ładował i czy konkretny model „da radę”. Kolejne kryterium to funkcje i możliwości dodatkowe gimbala. Według mnie musi być też kompaktowy i „pancerny”. Ja  kilka lat temu postawiłem na osławionego Crane2 i do dziś go tyram na ślubnych planach zdjęciowych!

 

Stabilizatory i statywy, których należy unikać

 

Pozwolę sobie dodać, czego nie używam jako stabilizacji do ujęć wideo. Są różnego rodzaju chińskie wynalazki.  Stabilizatory i rigi po 50-100PLN na portalach zakupowych. Szkoda czasu na to. Wszelkiego rodzaju naramienne uchwyty, podpórki na paskach, itp. Dajcie sobie spokój z takimi wynalazkami. TO NIE DZIAŁA, ALBO SZYBKO DZIAŁAĆ PRZESTANIE! Raz miałem w rękach (i na ramieniu) coś w rodzaju stabilizatora/riga do aparatu. Wyginało się, standard złączek i płytek montażowych ledwo pasował. Luzowały się zaciski i nakrętki. Tragikomedia. Pamiętajcie, zakup dobrego monopoda, statywu czy gimbala to inwestycja na lata. Ja kieruję się w życiu zasadą, że „biednego nie stać na tanie rzeczy”. I doskonale przekłada się to na branżę ślubna i sprzęt. Oszczędności „wyjdą wam bokiem” bardzo szybko i trzymam kciuki, żeby nie w trakcie zlecenia ślubnego…

 

Więcej poradników dla ślubnych filmowców na moim blogu, zapraszam do lektury!

 

 


Film ślubny Poznań, filmy ślubne Poznań, wideofilmowanie, fotograf na ślub, fotografia ślubna, Poznań fotograf, kamerzysta na wesele, filmowanie wesel

Zadzwoń
+48 693 713 579
Zadzwoń