Oczepiny zabawy oczepinowe z perspektywy fotografa i kamerzysty ślubnego

Oczepiny, zabawy oczepinowe to stały element każdego wesela. Ale coraz częściej zdarza się, że Para Młoda nie chce, aby fotograf czy kamerzysta ślubny byli obecni podczas tej części wesela. Dlaczego?

 

Czy żelazny punkt każdego reportażu ślubnego popadnie całkowicie „w niełaskę”? Nie sądzę, ale na pewno wraz ze zmieniającymi się czasami i trendami, rzadziej przedstawiciele mojej profesji zostawać będą na oczepinach. Taki trend do kończenia pracy z aparatem na weselu, przed północą, zauważyłem już około dwóch lat temu. I nie jestem pewien czy wyszło to od samych fotografów i kamerzystów czy od Par Młodych. Jedno jest pewne – do powszechnej świadomości dotarło, że nie ma potrzeby, aby np. fotograf zostawał do 1:00 i relacjonował również część wesela z oczepinami. A konkretniej nie o same oczepiny chodzi, jako etap wesela, a o „kondycję wesela” w późnych godzinach nocnych.

 

Na Instagramie chwalić się chcemy wyłącznie reprezentatywnymi zdjęciami.

 

Kiedyś, w czasach kaset VHS, filmy ślubne trwały kilka godzin (zazwyczaj tyle, ile pomieściła kaseta) i filmowało się „od A do Z”. Wszystko. Kamerzysta i fotograf zostawał do późnych godzin nocnych. Często nawet do zakończenia wesela (albo w pewnym momencie stawał się pełnoprawnym Gościem weselnym;-).  Ciekawe czasy, nieprawdaż? Z biegiem czasu i postępem technologicznym i kulturowym, utarło się, że film i zdjęcia robi się „do oczepin”. A z upływem kolejnych lat, pojawiły się pakiety foto-wideo oferujące pracę operatora kamery czy fotografa do 21:00 czy 22:00. Skąd taka „komasacja usług”? W pewnym momencie, Pary Młode zauważyły, że najlepszy materiał i najkorzystniejsze ujęcia, powstają dużo wcześniej, niż północ.

Wraz z nastaniem „ery Netflixa”, każdy zapragnął oglądać dobre, efektowne wideo. Na Instagramie chwalić się chcemy wyłącznie reprezentatywnymi zdjęciami. Zaczęła budzić zażenowanie „weselna tandeta” pt. obciachowe zabawy oczepinowe (zauważcie jak zmienił się repertuar tej części wesela!). A już na pewno nikt nie chce w oficjalnych reportażach ślubnych oglądać wytartych po kilkugodzinnej zabawie weselnej makijaży i „pogniecionych białych koszul”. Nie jest to estetyczne i parafrazując filmowe powiedzenie: „co na weselu, zostaje na weselu”. Niekoniecznie chcemy to oglądać za kilka tygodni, kiedy dostaniemy fotoksiążki i pendrive z filmem.

 

Nie chodzi o to, że to „oczepiny są złe”

 

Dlatego wprowadzono do ofert pakiety krótsze, gdzie fotograf i kamerzysta ślubny kończy pracę np. o 22:00, kiedy zebrany materiał pozwala już na stworzenie pięknego reportażu i nie ma potrzeby czekać do północy na oczepiny. Oczepiny zabawy oczepinowe z których zazwyczaj jest to tylko ułamek całego filmu czy zdjęć. Często okazuje się, że w zasadzie to nie było niezbędne 😉 Uwierzcie mi, piszę to z autopsji.

 

I żebyśmy się zrozumieli, nie chodzi o to, że to „oczepiny są złe”. Ale sam fakt, że po kilku godzinach intensywnej zabawy na parkiecie, zlani potem, z wytartym makijażem od łez wzruszenia czy przytulania i buziaków z bliskimi, niefartowną plamą na koszuli po drugim ciepłym daniu, i ogólnie „poluzowaniu krawatów” (bo w końcu wesele super udane!), nie każdy będzie się dobrze czuł pod ostrzałem obiektywów. I to również piszę z autopsji. Jasne! Jestem w stanie tak uchwycić zabawę weselną, aby unikać niekorzystnych ujęć. Finalnie gwarantuje też, że przykładowo – do takiej 22:00 czy 23:00, mam już kilka kart pamięci pięknych kadrów, z których stworzę bogaty reportaż ślubny. Zostawiam więc z przemyśleniami. Jest sens „rzeźbić” i szukać na siłę kadrów? Czy nie lepiej zostawić Gości weselnych w ogniu świetnej zabawy, bez dokumentalisty z aparatem 😉

 

A jak to będzie na Waszym weselu?

 

Gdybyście mieli więcej pytań o moją pracę na Waszym ślubie i weselu – zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania i pamiętajcie –w ramach każdej umowy ze mną, macie konsultacje ślubne. Chętnie Wam wszystko wyjaśnię i wszystko ustalimy.

Oczepiny zabawy oczepinowe | Fotograf ślubny Poznań | Fotografia Ślubna Poznań | Kamerzysta Poznań | Film ślubny | Filmy ślubne Poznań | Kamerzysta na wesele | Ślub i wesele | Wideofilmowanie | Arkadiusz Małecki